
List view


Login to follow your Erasmus+ journey
My Applications
About
Notifications
Services
Erasmus+ Journey
Before application
Share your experience!
Filters
Vysokoškolská studijní mobilita

Chcete vystoupit ze své komfortní zóny? Získat nové dovednosti? Poznat nová místa a nové lidi a dozvědět se něco nového o sobě samých? Pak byste měli uvažovat o programu Erasmus+ v zahraničí, stejně jako Martina Caironi z Itálie!
Studium v zahraničí je z velmi dobrých důvodů základní součástí programu Erasmus+. Účast na mobilitě v rámci programu Erasmus+ má velký vliv na pracovní vyhlídky účastníků a pomáhá nalézt ideální profesní dráhu. Dá vám nejen možnost zlepšit vaše jazykové dovednosti, ale také získat větší sebedůvěru a osamostatnit se, a to vše při poznávání nové kultury.
Kam můžete vyjet?
Do celého světa! Můžete podat žádost do jedné z programových zemí Erasmus+ i do kterékoli jiné země světa!
Na jak dlouho mohu vyjet?
Doba vašeho studia v zahraničí může trvat od 2 do 12 měsíců v závislosti na stupni studia. Programu se můžete zúčastnit více než jednou – výměnné pobyty v zahraničí můžete využít vícekrát až do maximální délky 12 měsíců v závislosti na stupni studia. Mobilita v rámci programu Erasmus+ může také probíhat na všech stupních vašeho studia (bakalářském, magisterském, doktorandském nebo obdobném), a přinášet vám tak další výhody ve všech etapách vysokoškolského vzdělávání.
Pokud nemůžete absolvovat studium v zahraničí trvající dva nebo více měsíců, protože vám v účasti na dlouhodobé mobilitě brání váš studijní program, osobní nebo jiné okolnosti (např. rodičovské nebo pečovatelské povinnosti), dobrým řešením může být účast na kombinované krátkodobé mobilitě.
Kombinovaná krátkodobá mobilita je kombinací období fyzické a virtuální mobility. Při účasti na kombinované mobilitě můžete požádat o pobyt v zahraničí trvající 5–30 dnů a zbytek studijního programu dokončit online. Kombinovanou mobilitu můžete využít, i pokud byste chtěli mobilitu trvající dva a více měsíců doplnit virtuální aktivitou před mobilitou, během ní nebo po ní.
Kombinované intenzivní programy propojují krátkodobou fyzickou mobilitu (5–30 dní) s mobilitou virtuální, ale také studentům z různých zemí umožňují, aby se setkávali a společně pracovali na konkrétních úkolech. Ty pokračují i po skončení fyzické mobility prostřednictvím online spolupráce na úkolech, které jsou nedílnou součástí vzdělávacího procesu.
Jaké jsou podmínky účasti?
- Musíte být zapsáni ve vysokoškolské instituci.
- Období mobility musí být schváleno vaší univerzitou a být součástí vašeho studijního programu.
- Jak vaše domovská, tak hostitelská instituce, na které chcete studovat, musí být držitelem Listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání a musí mít mezi sebou podepsanou interinstitucionální dohodu.
Bude tato aktivita uznána?
Aby vaše domovská instituce uznala období mobility jako část studia, musíte postupovat následovně:
- Vy, vaše domovská a hostitelská instituce se musíte dohodnout a podepsat Online Learning Agreement (online studijní smlouvu). Tato smlouva stanoví předměty, které máte absolvovat, a práva a povinnosti všech stran.
- Přečtěte si Erasmus Chartu studenta, která vysvětluje, jaké máte při studiu v zahraničí práva a povinnosti. Upozorňujeme, že během výměnného studijního pobytu v zahraničí se musíte chovat zodpovědně a dodržovat vnitrostátní právní předpisy a zdravotní a bezpečnostní nařízení cílové země a hostitelské instituce.
- Po ukončení období studia v zahraničí musí hostitelská instituce poskytnout vám a vaší domovské instituci výpis studijních výsledků, který dokládá, jaké známky jste v dohodnutém programu získali.
Vaše domovská instituce musí získané kredity uznat (pomocí systému kreditů ECTS nebo jiného rovnocenného systému), jak bylo dohodnuto v online studijní smlouvě před zahájením mobility. Získané kredity budou bez dalších požadavků započítány do vašeho diplomu.
Období mobility by mělo být rovněž uvedeno v dodatku k diplomu. Více informací o tom, jak vše výše uvedené zařídit, naleznete v aplikaci v sekci Cesta k mobilitě.
Naučte se místní jazyk!
Účelem online jazykové podpory (Online Linguistic Support (OLS)) je pomoci účastníkům programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity zlepšit si znalost jazyka, ve kterém hodlají pracovat, studovat nebo vykonávat dobrovolnickou činnost v zahraničí, aby mohli tuto zkušenost co nejlépe zúročit.
Evropská komise v současné době pracuje na zkvalitnění OLS. Nejnovější informace o aktuální nabídce online jazykové podpory naleznete zde: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/online-linguistic-support_cs
Jak je to s finanční podporou?
Máte možnost získat grant programu Erasmus+, který je příspěvkem k pokrytí nákladů na cestu a pobyt během studia v zahraničí. Jeho výše se může lišit v závislosti na rozdílech v životních nákladech mezi vaší a hostitelskou zemí, na počtu studentů, kteří o grant žádají, vzdálenosti mezi danými zeměmi a dostupnosti jiných grantů.
Studenti s omezenými příležitostmi z důvodu své ekonomické nebo osobní situace (např. rodičovských nebo pečovatelských povinností), s postižením, duševními poruchami nebo zdravotními problémy mohou získat dodatečnou finanční podporu poté, co byli na studijní pobyt v zahraničí vybráni. Studenti, kteří se rozhodnou cestovat do hostitelské země způsobem šetrným k životnímu prostředí, mohou obdržet dodatečné finanční prostředky na cestovní výdaje.
Pokud obdržíte grant, musíte se svou domovskou institucí podepsat grantovou dohodu, ve které bude uvedena doba trvání vaší mobility, částka, kterou jste získali, a další práva a povinnosti.
Jako studenti programu Erasmus+ budete osvobozeni od placení školného a poplatků za zápis a zkoušky v přijímající instituci a poplatků za přístup do laboratoří nebo knihoven. V některých případech budete muset uhradit přiměřené poplatky za pojištění nebo členství ve studentské unii.
Pro více informací o grantech se nejprve obraťte na mezinárodní oddělení vaší domovské instituce. Další informace o grantové dohodě a finanční podpoře naleznete také zde.
Jak podat žádost
V aplikaci Erasmus+ můžete podat žádost o studijní mobilitu v programových zemích. O studijní mobilitu v partnerských zemích a kombinované intenzivní programy můžete požádat prostřednictvím oddělení pro mezinárodní vztahy na vaší vysoké škole. Postup výběru ve vaší domovské instituci by měl být spravedlivý a transparentní.
Další informace:
- Pečlivě si zjistěte, jaká máte práva při studiu v zahraničí.
- Pokud máte zdravotní postižení, prohlédněte si internetové stránky inclusivemobility.eu, kde naleznete informace o přístupnosti různých evropských kampusů a další praktické informace, které mohou být užitečné při zařizování období mobility.
Classification
- TagGeneral