
List view



Login to follow your Erasmus+ journey
My Applications
About
Notifications
Services
Erasmus+ Journey
Before application
Share your experience!
Filters
Prakses mobilitāte augstākajā izglītībā

Programma “Erasmus+” atbalsta praksi ārzemēs studentiem, kas jau ir reģistrēti augstākās izglītības iestādē, kā arī jauniešiem, kas nesen ieguvuši augstskolas diplomu, — viņi var izmantot prakses iespēju ārzemēs gadu pēc diploma iegūšanas ar nosacījumu, ka pieteikumu praksei viņi iesniedza, vēl būdami studenti attiecīgajā izglītības iestādē.
Piedaloties “Erasmus+” ārzemju praksē, tu uzlabosi savas komunikācijas iemaņas, svešvalodas zināšanas, kultūru saskares spējas un digitālās prasmes. Tu arī iegūsi praktisku pieredzi, ko augstu vērtēs tavi nākotnes darba devēji.
Kurp var doties?
Praksi vari strādāt jebkuras valsts organizācijā (izņemot ES iestādes, struktūras un aģentūras).
Uz cik ilgu laiku var doties?
Tava prakse ārzemēs nevar būt īsāka par 2 mēnešiem un garāka par 12 mēnešiem. Dalība programmā nav tikai vienreizējs pasākums: tu vari doties “Erasmus+” apmaiņā uz ārzemēm vairākas reizes, taču kopējais ārzemēs pavadītais laiks vienā studiju līmenī nedrīkst pārsniegt 12 mēnešus. “Erasmus+” mobilitātes iespēju var izmantot katrā studiju līmenī (bakalaura, maģistra, doktora vai ekvivalentu studiju līmenī), gūstot jaunus ieguvumus katrā augstākās izglītības posmā.
Ja divus mēnešus ilga vai ilgāka prakse ārzemēs tev nav piemērota, laba iespēja varētu būt dalība jauktā īstermiņa mobilitātes programmā, kuras ietvaros tu uzturētos ārzemēs 5 līdz 30 dienas un pārējo praksi veiktu tiešsaistē. Jauktā mobilitāte ir iespējama arī tad, ja tu vēlētos papildināt savu divu mēnešu vai ilgāku mobilitātes periodu ar virtuālu darbību pirms mobilitātes, tās laikā vai pēc tās beigām.
Turklāt jauktās intensīvās programmas apvieno īstermiņa fizisku mobilitāti (5–30 dienas) un virtuālu mobilitāti, kā arī sniedz dažādu valstu studentiem iespēju tikties un kopā strādāt pie konkrētiem uzdevumiem. Šī sadarbība turpinās pēc fiziskās mobilitātes beigām, studentiem kopā veicot tiešsaistes uzdevumus, kuri veido neatņemamu mācību procesa daļu.
Kādi ir nosacījumi un prasības?
- Tev ir jābūt reģistrētam kā studentam augstākās izglītības iestādē, kas ir parakstījusi “Erasmus” Augstākās izglītības hartu.
- Tavai praksei ir jābūt saistītai ar tavām studijām un personīgo attīstību, un, ja iespējams, tai ir jābūt daļai no tavas studiju programmas.
Kā atrast uzņēmumu, kurā strādāt praksi?
“Erasmus” studentu tīkls ir izveidojis portālu Erasmus Intern, kurā sniegtā informācija var palīdzēt atrast “Erasmus+” prakses vietu, tostarp iniciatīvas “Digitālā iespēja” ietvaros. Lai atrastu prakses vietu, tu vari apmeklēt arī portālu Drop’pin@EURES.
Vēl daži ieteikumi:
- sazinies ar savas iestādes starptautiskās sadarbības iestādi;
- sazinies ar savas pilsētas vai reģiona vietējo “Erasmus” studentu tīkla nodaļu un lūdz informāciju;
- sazinies ar savas iestādes absolventu apvienību vai uzņēmumu, kurā tu vēlies pieteikties darbā.
Pārliecinies, ka, sākot praksi ārzemēs, tu zini savas tiesības!
Apgūsti vietējo valodu!
Valodas atbalsts tiešsaistē (“online linguistic support” jeb OLS) ir izstrādāts tā, lai programmas “Erasmus+” un Eiropas Solidaritātes korpusa dalībniekiem palīdzētu uzlabot tās svešvalodas zināšanas, kuru viņi izmantos, strādājot, studējot vai veicot brīvprātīgo darbu ārzemēs. Tas viņiem ļaus pēc iespējas vairāk iegūt no šīs pieredzes.
Komisija pašlaik strādā, lai pilnveidotu OLS. Jaunāko informāciju par pašlaik pieejamo OLS piedāvājumu tu atradīsi te: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/online-linguistic-support_lv.
Vai mana prakse tiks atzīta?
Pēc prakses pabeigšanas attiecībā uz atzīšanu ir iespējami trīs dažādi scenāriji:
- prakse, kas ir daļa no tavas studiju programmas (tiek ņemta vērā kā diploma saņemšanas nosacījums);
- brīvprātīgā prakse (nav obligāts diploma saņemšanas nosacījums);
- neseno absolventu prakse.
Ja prakse ir daļa no studiju programmas (tiek ņemta vērā kā diploma saņemšanas nosacījums), tavai nosūtītājai iestādei ir jāatzīst tavs mobilitātes periods un tas pilnībā ir jāiekļauj tavā studiju programmā. Lai tas notiktu, tev būtu jāņem vērā šādi nosacījumi:
- Pirms prakses perioda sākuma tev, tavai nosūtītājai iestādei un uzņēmējai organizācijai ir jāapspriež un jāparaksta prakses mācību līgums. Šajā dokumentā nosaka dažādo iesaistīto pušu tiesības un pienākumus, detalizētu prakses programmu, informāciju par apdrošināšanu, kā arī to, kā tava prakse tiks atzīta pēc tās sekmīgas pabeigšanas.
- Tev ir jāizlasa “Erasmus” studenta harta, kurā aprakstītas tavas tiesības un pienākumi saistībā ar tavu prakses periodu ārzemēs. Lūdzu, ņem vērā, ka apmaiņas laikā ārzemēs tev ir jārīkojas atbildīgi un jāievēro gan mērķa valsts likumi, gan šīs valsts un uzņēmējas organizācijas veselības aizsardzības un drošības noteikumi.
- Pēc tavas prakses beigām uzņēmējai organizācijai jānosūta tev un tavai nosūtītājai iestādei prakses apliecinājums (parasti piecās nedēļās pēc prakses sekmīgas pabeigšanas).
- Tavai nosūtītājai iestādei tava ārzemēs nostrādātā prakse jāatzīst saskaņā ar mācību līguma noteikumiem un bez kādām papildu prasībām.
- Ja tava iestāde atrodas “Erasmus+” programmas valstī, prakses apliecinājumā ietvertā informācija tai jāiekļauj arī diploma pielikumā.
Arī tad, ja nesen esi ieguvis diplomu, tava prakse var tikt atzīta. Šādā gadījumā prakse netiks iekļauta studijās, tomēr ieteicams to norādīt savā Europass mobilitātes dokumentā.
Plašāku informāciju par to, kā paveikt visu minēto, lasi lietotnes sadaļā “Soli pa solim”.
Kā ir ar finansiālo atbalstu?
Iespējams, tu vari saņemt “Erasmus+” dotāciju, kas palīdz segt ceļa un uzturēšanās izdevumus. Dotācijas summa atšķiras atkarībā no dzīves dārdzības tavā mītnes valstī un mērķa valstī, uz dotāciju pretendējošo studentu skaita, attāluma starp abām šīm valstīm un citu dotāciju pieejamības.
Studenti vai nesenie absolventi, kuriem ir mazāk iespēju viņu ekonomisko vai personīgo apstākļu dēļ (piem., uz viņiem gulstas vecāka vai aprūpētāja pienākumi), un studenti ar invaliditāti vai fiziskām, garīgām vai veselības problēmām var saņemt papildu finansējumu pēc tam, kad viņi ir izvēlēti studijām ārzemēs. Arī studenti vai nesenie absolventi, kuri nokļūšanai mērķa valstī izvēlas videi saudzīgu ceļošanas iespēju, var saņemt papildu finansējumu savu ceļa izdevumu segšanai.
Ja tu saņem dotāciju, tev ir jāparaksta dotācijas līgums, kurā norādīts uzturēšanās ilgums ārzemēs, piešķirtās dotācijas summa, kā arī citas tiesības un pienākumi.
Ja vēlies uzzināt vairāk par dotācijām, vispirms sazinies ar savas nosūtītājas iestādes starptautiskās sadarbības biroju. Plašāku informāciju par dotāciju līgumu un finansiālo atbalstu vari atrast arī te.
Pieteikšanās kārtība
Lūdzu, ņem vērā, ka pašā “Erasmus+” lietotnē tagad var pieteikties uz studiju mobilitāti tikai kādā programmas valstī. Uz prakses mobilitāti un dalību jauktajās intensīvajās programmās var pieteikties savas augstākās izglītības iestādes starptautisko sakaru vai “Erasmus+” birojā. Tavas iestādes īstenotajam atlases procesam jābūt taisnīgam un pārredzamam.
Classification
- TagGeneral