
List view



Login to follow your Erasmus+ journey
My Applications
About
Notifications
Services
Erasmus+ Journey
Before application
Share your experience!
Filters
Mobilność związana ze stażami w szkolnictwie wyższym

W ramach programu Erasmus+ wspiera się staże zagraniczne dla studentów obecnie studiujących w instytucjach szkolnictwa wyższego, jak również dla niedawnych absolwentów w ciągu roku od ukończenia studiów, pod warunkiem że wniosek złożono, gdy są oni jeszcze zapisani do danej instytucji.
Odbywając staż za granicą w ramach programu Erasmus+, zwiększasz swoje umiejętności komunikacyjne, językowe, międzykulturowe i cyfrowe. Ponadto zdobywasz praktyczne doświadczenie, dzięki któremu Twój profil stanie się bardzo atrakcyjny dla przyszłych pracodawców!
Dokąd można się wybrać?
Staż można odbyć w dowolnej organizacji na całym świecie (z wyjątkiem instytucji, organów i agencji UE).
Na jak długo mogę jechać?
Okres stażu za granicą może trwać od 2 do 12 miesięcy. Możesz wziąć udział w programie więcej niż raz: z wymiany zagranicznej można korzystać więcej niż jeden raz, maksymalnie do 12 miesięcy na każdym poziomie studiów. Mobilność, którą zapewnia Erasmus+, może również mieć miejsce na każdym poziomie studiów (licencjackich, magisterskich, doktoranckich lub równorzędnych), przy czym na każdym etapie szkolnictwa wyższego przybywają nowe korzyści.
Jeśli dwumiesięczny lub dłuższy okres stażu za granicą nie jest dla Ciebie odpowiedni – dobrym rozwiązaniem może być udział w krótkoterminowej mobilności mieszanej, ponieważ będziesz przebywać za granicą przez 5–30 dni, a resztę stażu zrealizujesz online. Mobilność mieszana jest również możliwa w przypadku, gdy chcesz uzupełnić swoją mobilność, która trwa dwa miesiące lub dłużej, wirtualną aktywnością przed mobilnością, w jej trakcie lub po niej.
Ponadto mieszane programy intensywne łączą krótkoterminową mobilność fizyczną (5–30 dni) z mobilnością wirtualną, ale także zapewniają studentom z różnych krajów możliwość spotkania się i wspólnej pracy nad konkretnymi zadaniami. Współpracę kontynuuje się po zakończeniu fizycznej mobilności poprzez wspólne zadania online, które są integralną częścią procesu uczenia się.
Czy obowiązują jakieś zasady i warunki?
- Musisz być studentem(-ką) zarejestrowanym(-ą) w instytucji szkolnictwa wyższego posiadającej Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.
- Staż musi być związany z Twoimi studiami, rozwojem osobistym i, w miarę możliwości, zintegrowany z programem studiów.
Jak znaleźć przedsiębiorstwo przyjmujące
Portal staży w ramach Erasmus+, opracowany przez Erasmus Student Network, może pomóc Ci w znalezieniu stażu w ramach Erasmus+, w tym staży „Cyfrowe Możliwości”! Możesz również odwiedzić stronę Drop’pin@EURES, aby znaleźć możliwości szkolenia.
Oto kilka dodatkowych wskazówek:
- skontaktuj się z biurem współpracy międzynarodowej w swojej instytucji;
- skontaktuj się z lokalną sekcją Erasmus Student Network w swoim mieście lub regionie i poproś o informacje;
- skontaktuj się ze stowarzyszeniem absolwentów swojej instytucji lub z przedsiębiorstwem, w którym chcesz ubiegać się o pracę.
Dowiedz się, jakie prawa przysługują stażystom podczas pobytu za granicą!
Naucz się miejscowego języka!
System wsparcia językowego online opracowano z myślą o uczestnikach programu Erasmus+ oraz programu „Europejski Korpus Solidarności”, aby pomóc im w poprawie znajomości języka potrzebnego do podjęcia pracy bądź studiów albo do odbycia wolontariatu za granicą, tak aby mogli w pełni wykorzystać potencjał takiego pobytu.
Komisja Europejska pracuje obecnie nad udoskonaleniem wsparcia językowego online. Najnowsze informacje na temat aktualnie dostępnej oferty wsparcia językowego online znajdują się tutaj: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/online-linguistic-support_pl
Czy mój staż zostanie uznany?
Istnieją trzy różne scenariusze uznawania kwalifikacji po odbyciu stażu:
- staże wpisane w program nauczania (zaliczane na poczet dyplomu);
- staże dobrowolne (nieobowiązkowe do uzyskania dyplomu);
- staże dla niedawnych absolwentów.
W przypadku staży wpisanych w program nauczania (zaliczanych na poczet dyplomu) instytucja macierzysta musi uznać okres mobilności i włączyć go w całości jako część studiów. Aby tak się stało, należy pamiętać o następujących kwestiach:
- przed rozpoczęciem stażu Ty, Twoja instytucja macierzysta i organizacja przyjmująca musicie wynegocjować i podpisać porozumienie o programie stażu. W dokumencie tym określa się prawa i obowiązki poszczególnych stron, szczegółowy program stażu, informacje na temat ubezpieczenia oraz sposób uznania stażu po jego zakończeniu;
- musisz zapoznać się z Kartą Studenta Erasmusa, w której określono Twoje prawa i obowiązki podczas pobytu za granicą. Zwróć uwagę, że musisz zachowywać się odpowiedzialnie oraz przestrzegać przepisów krajowych, uregulowań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa obowiązujących w kraju docelowym i organizacji przyjmującej w okresie wymiany zagranicznej;
- po zakończeniu stażu organizacja przyjmująca powinna wysłać Tobie i Twojej instytucji macierzystej świadectwo odbycia stażu, zazwyczaj w terminie pięciu tygodni od pomyślnego zakończenia stażu;
- instytucja macierzysta powinna uznać Twój staż za granicą, zgodnie z tym, do czego się zobowiązała w porozumieniu o programie stażu i bez narzucania dodatkowych wymogów;
- jeśli Twoja instytucja znajduje się w kraju programu Erasmus+, informacja zawarta w świadectwie odbycia stażu powinna również znaleźć się w suplemencie do dyplomu.
Jeśli jesteś niedawnym absolwentem, nadal możesz uzyskać uznanie stażu. W takim przypadku staż nie będzie zaliczany jako część studiów, ale zaleca się, abyś odnotował(a) go w swoim dokumencie Europass-Mobilność.
Więcej szczegółowych informacji na temat sposobu przeprowadzenia wszystkich powyższych czynności można znaleźć w sekcji „Krok po kroku” w aplikacji.
Co ze wsparciem finansowym?
Możesz uzyskać dotację z programu Erasmus+ na koszty podróży i utrzymania. Wysokość takiej dotacji może być różna w zależności od różnicy poziomu kosztów utrzymania w Twoim kraju ojczystym i w kraju, do którego wyjeżdżasz, liczby studentów ubiegających się o dotację, odległości dzielącej obydwa kraje oraz dostępności innych form pomocy finansowej.
Studenci lub niedawni absolwenci, którzy ze względu na sytuację ekonomiczną lub osobistą (np. obowiązki rodzicielskie lub opiekuńcze), niepełnosprawność lub stan fizyczny, psychiczny lub chorobę mają mniej możliwości, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, gdy zostaną wybrani do udziału w pobycie za granicą. Ponadto studenci lub niedawni absolwenci, którzy zdecydują się na przyjazną dla środowiska opcję podróży do kraju docelowego, mogą otrzymać dodatkowe fundusze na pokrycie kosztów podróży.
W przypadku otrzymania dotacji należy podpisać umowę o udzielenie dotacji określającą czas trwania pobytu za granicą, wysokość dotacji oraz inne prawa i obowiązki.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat dotacji, zwróć się najpierw do biura współpracy międzynarodowej w swojej instytucji macierzystej. Więcej informacji na temat umowy o udzielenie dotacji i wsparcia finansowego można znaleźć również tutaj.
Jak się zgłosić?
Pamiętaj, że na razie możesz złożyć wniosek bezpośrednio przez aplikację Erasmus+ tylko w przypadku mobilności w celu podjęcia nauki w kraju programu. W przypadku mobilności w celu odbycia stażu oraz mieszanych programów intensywnych wniosek możesz złożyć za pośrednictwem biura współpracy międzynarodowej lub biura programu Erasmus+ w Twojej instytucji szkolnictwa wyższego. Instytucja przeprowadza proces selekcji w uczciwy i przejrzysty sposób.
Classification
- TagGeneral