
List view



Login to follow your Erasmus+ journey
My Applications
About
Notifications
Services
Erasmus+ Journey
Before application
Share your experience!
Filters
Mobilita v rámci vysokoškolskej stáže

Program Erasmus+ podporuje stáže v zahraničí pre študentov, ktorí sú v súčasnosti zapísaní na inštitúciách vysokoškolského vzdelávania, ako aj pre čerstvých absolventov do jedného roka od ukončenia štúdia, za predpokladu, že žiadosť podajú ešte počas obdobia, keď sú na inštitúcii zapísaní.
Vďaka stáži v zahraničí v rámci programu Erasmus+ si môžete zlepšiť svoje komunikačné, jazykové, medzikultúrne a digitálne zručnosti. Získate okrem toho aj praktické skúsenosti, vďaka ktorým sa váš profil stane veľmi atraktívnym pre budúcich zamestnávateľov!
Kam môžete ísť?
Stáž môžete vykonávať v akejkoľvek organizácii kdekoľvek na svete (okrem inštitúcií, orgánov a agentúr EÚ).
Na ako dlho môžem ísť?
Vaša stáž v zahraničí môže trvať od 2 do 12 mesiacov. Vaša účasť na programe nie je obmedzená na jednorazovú účasť: stáž v zahraničí môžete absolvovať viackrát, maximálne však do 12 mesiacov v rámci jedného stupňa štúdia. Mobilitu Erasmus+ môžete takisto absolvovať na všetkých stupňoch štúdia (bakalárskom, magisterskom/inžinierskom/doktorskom, doktorandskom alebo ekvivalentnom stupni), čo prináša nové výhody na každom kroku vašej vysokoškolskej cesty.
Ak vám nevyhovujú dva mesiace alebo viac stáže v zahraničí, vhodnou voľbou by mohla byť účasť na zmiešanej krátkodobej mobilite, keďže v zahraničí strávite 5 – 30 dní a zvyšok stáže dokončíte online. Zmiešaná mobilita je možná aj v prípade, že by ste chceli doplniť svoju dvojmesačnú či viacmesačnú mobilitu virtuálnou aktivitou pred mobilitou, počas nej alebo po jej skončení.
Zmiešané intenzívne programy okrem toho kombinujú krátkodobú fyzickú mobilitu (5 – 30 dní) s virtuálnou mobilitou, ale zároveň dávajú študentom z rôznych krajín príležitosť, aby sa spojili a spoločne pracovali na špecifických úlohách. To pokračuje aj po fyzickej mobilite prostredníctvom online úloh založených na spolupráci, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou procesu učenia sa.
Aké sú podmienky?
- Musíte byť študentom zaregistrovaným v inštitúcii vysokoškolského vzdelávania, ktorá je signatárom Charty Erasmus pre vysokoškolské vzdelávanie.
- Vaša stáž musí súvisieť s vaším štúdiom, osobnostným rozvojom a podľa možnosti musí byť súčasťou vášho študijného programu.
Ako nájsť prijímajúcu spoločnosť
Portál o stážach programu Erasmus (Erasmus Intern Traineeship Portal), ktorý vytvorila študentská sieť Erasmus, vám môže pomôcť nájsť stáž Erasmus+ vrátane stáží v rámci iniciatívy Digitálna príležitosť. Môžete takisto navštíviť Drop’pin@EURES, kde nájdete možnosti odbornej prípravy.
Tu je zopár ďalších tipov:
- Kontaktujte oddelenie pre medzinárodné záležitosti vo svojej inštitúcii.
- Kontaktujte a požiadajte o informácie miestnu sekciu študentskej siete Erasmus vo svojom meste alebo regióne.
- Kontaktujte združenie absolventov zo svojej inštitúcie alebo spoločnosť, pre ktorú by ste radi pracovali.
Uistite sa, že poznáte svoje práva, keď absolvujete stáž v zahraničí!
Naučte sa miestny jazyk!
Cieľom online jazykovej podpory je pomôcť účastníkom programu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity pri zlepšovaní ich znalostí jazyka, v ktorom budú pracovať, študovať alebo vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí, aby z tejto skúsenosti mohli vyťažiť čo najviac.
Európska komisia v súčasnosti pracuje na zlepšovaní online jazykovej podpory. Najnovšie informácie o ponuke online jazykovej podpory, ktorá je v súčasnosti dostupná, nájdete na adrese: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/online-linguistic-support_sk.
Bude mi stáž uznaná?
Pokiaľ ide o uznanie absolvovania stáže, existujú tri rôzne scenáre:
- stáže, ktoré sú súčasťou vášho učebného plánu (započítavajú sa do výsledkov);
- dobrovoľné stáže (nepovinné na získanie titulu);
- stáže pre čerstvých absolventov.
V prípade stáží, ktoré sú súčasťou učebného plánu (započítavajú sa do výsledkov), musí domovská inštitúcia uznať váš pobyt v rámci mobility a v plnej miere ho začleniť do vášho štúdia. Na tento účel by ste mali mať na pamäti toto:
- Pred nástupom na stáž musíte vy, vaša domovská inštitúcia a prijímajúca organizácia prerokovať a podpísať zmluvu o stáži. V tomto dokumente sa stanovia práva a povinnosti jednotlivých strán, podrobný program stáže, informácie o poistení a o tom, ako bude vaša stáž uznaná po jej úspešnom ukončení.
- Musíte si prečítať Chartu študenta programu Erasmus+, v ktorej sú vysvetlené vaše práva a povinnosti týkajúce sa vášho pobytu v zahraničí. Upozorňujeme, že počas študijného pobytu v zahraničí sa musíte správať zodpovedne a dodržiavať vnútroštátne právne predpisy a regulácie cieľovej krajiny a prijímajúcej organizácie v oblasti zdravia a bezpečnosti.
- Po skončení stáže by vám a vašej domovskej inštitúcii mala prijímajúca organizácia zaslať osvedčenie o stáži, a to obvykle do piatich týždňov od úspešného ukončenia stáže.
- Vaša domovská inštitúcia by mala stáž v zahraničí uznať podľa záväzkov dohodnutých v zmluve o štúdiu bez akýchkoľvek ďalších požiadaviek.
- Ak je vaša inštitúcia v krajine programu Erasmus+, informácie nachádzajúce sa v osvedčení o stáži by sa mali zahrnúť aj do dodatku k diplomu.
Ak ste čerstvý absolvent, svoju stáž si ešte stále môžete nechať uznať. V takomto prípade nebude stáž začlenená ako súčasť vášho štúdia, ale odporúča sa, aby ste ju zaznamenali v dokumente Europass-mobilita.
Prečítajte si viac podrobností o každom jednotlivom kroku v časti aplikácie Krok za krokom.
Čo finančná podpora?
Môžete dostať grant z programu Erasmus+ ako príspevok na pokrytie vašich cestovných nákladov a nákladov spojených s pobytom. Jeho výška sa môže líšiť v závislosti od rozdielov v nákladoch na živobytie medzi vašou domovskou krajinou a cieľovou krajinou, počtu študentov, ktorí sa uchádzajú o grant, vzdialenosti medzi krajinami a dostupnosti iných grantov.
Študenti alebo čerství absolventi s nedostatkom príležitostí z ekonomických či osobných dôvodov (napríklad rodičovské alebo opatrovateľské povinnosti) alebo so zdravotným postihnutím či zhoršeným fyzickým, duševným alebo zdravotným stavom môžu po tom, ako budú vybraní na študijný pobyt v zahraničí, získať dodatočnú finančnú podporu. Študenti alebo čerství absolventi, ktorí sa rozhodnú cestovať do cieľovej krajiny spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, môžu navyše získať dodatočné finančné prostriedky na cestovné výdavky.
Ak dostanete grant, musíte podpísať zmluvu o grante, v ktorej sa uvedie dĺžka pobytu v zahraničí, výška udeleného grantu a ostatné práva a povinnosti.
Ak sa chcete dozvedieť viac o grantoch, obráťte sa v prvom rade na oddelenie pre medzinárodné záležitosti vo svojej domovskej inštitúcii. Viac informácií o zmluve o grante a o finančnej podpore nájdete aj tu.
Ako podať žiadosť
Upozorňujeme, že nateraz sa môžete priamo cez aplikáciu Erasmus+ uchádzať len o študentskú mobilitu v programovej krajine. V prípade mobility v rámci stáže a pri zmiešaných intenzívnych programoch môžete podať žiadosť na oddelení pre medzinárodné záležitosti alebo na oddelení pre program Erasmus+ vo vašej inštitúcii vysokoškolského vzdelávania. Výberové konanie vo vašej inštitúcii by malo byť spravodlivé aj transparentné.
Classification
- TagGeneral